Köksal Pabuçcu’nun ‘Gazze’de Çocuklar’ isimli şarkısı

01.02.2009 20:52

Gazze’de Çocuklar isimli şarkı, slow-pop-rock türünde yapılmış. Gitar eşliğinde seslendirilen şarkının sözlerinin bir kısmı İngilizce olarak yapılmış.

Söz ve müziği kendisine ait olan şarkı, önümüzdeki günlerde bir sanatçı tarafından seslendirilecek ve geliri Gazze’ye yardım olarak gönderilecek.

Pabuçcu, yabancı sanatçılardan Gazze için yardım konserleri ve şarkıları yapıldığını, ancak bizim ülkemizde bu tür çalışmaların sanatçılar tarafından maalesef sergilenemediğini söyledi. Ölenlerin yarısının bebek ve çocuklar olduğunu, o yavrulara şimdi de sahip çıkılması gerektiğini ifade etti. Anne babasını kaybeden bu yetimlere yardım zamanının şimdi olduğunu, bunun kendisinin uykularını kaçırdığını da ifade etti. Ben bir sanatçı ve bilim adamı, bir baba olarak buna sessiz kalamazdım. O insanlar orada aç iken benim burada mutlu olmam mümkün değil. Mesele benim için Müslüman ya da Musevi olma meselesi değildir. İnsanların, özellikle de çocukların öldürülmesidir. Bu tüyler ürperten bir vahşettir. Sanat, iyi ve kötü olayların bir yankısıdır. Benim şarkımda da kimsenin sesini duymadığı Gazze’deki çocukların sesinin yankılanmaktadır.

Köksal Pabuçcu’nun ‘Gazze’de Çocuklar’ isimli şarkısı, ölen çocuklara ninni ile başlıyor. Nani nani nani nanina, nani nani nani nanina şeklinde söylenen ninninin ardından şarkıya giriliyor.

Şarkının sözleri ise şu şekilde:

Nani nani nani nanina

Nani nani nani nanina

Kan gölünün ortasında

Kalmış çocuklar

Elleri yüreğinde

Yanmış çocuklar

Annesinin başucunda

Ağlıyor ufacıklar

Yangının bizleri

Yakıyor Gazze

Gazze, Gazze

Duymuyor kimse

Gökteki melekler

Yardım etsin sizlere

xxx

Children are in a pool

of blood in Gaza

Children burned, with hands

on their hearts in Gaza

The tiny crying bedside

of their mothers

Your fire is burning

us Gaza.

Gaza, Gaza.

Nobody hears you.

Let the angels in sky

Help live you.

xxx

Şefkat sarsın kalpleri

Gülsün çocuklar

Şiddet çıksın yürekten

Ölmesin çocuklar

Annesinin kucağında

Huzur bulsun yavrular

Yangının külleri

Duruyor Gazze

Gazze, Gazze

Duymuyor kimse

Yetimler öksüzler

Neler söyler bizlere

xxx

All hearts be wrapped with pity

Let the children smile happily.

Let the violence out of the hearts

Let the children live happily.

Let mothers embrace

And soothe them silently

The ashes of the fire

Are still in Gaza

Gaza, Gaza.

Nobody hears you.

Listen closely what

the orphants say in Gaza.

……………

Şarkıyı şimdilik kendi web sayfasına koyduğunu söyleyen Pabuçcu, bir çok kimsenin şarkıyı ve klibini buradan indirerek dinlediğini belirtti.

Pabuçcu tarafından gitar eşliğinde seslendirilen şarkının demosu ve klibine, http://www.koksalpabuccu.com adresinden ulaşabilmektedir.

Pabuçcu’nun özellikle Türk Sanat Müziği dalında TRT repertuarına girmiş ‘Ihlamur Ağacı’, ‘Yolcuyum’ gibi bir çok eseri bulunmaktadır. Resim sanatında Marblism adı verilen bir ekolün de öncülüğünü yapan sanatçı, eserlerinde bu ekolün büyük etkisinin olduğunu ifade ediyor.

‘Vali’ filminin senaryosunun bir bölümü ‘Adam Gibi Vali’ kitabından hazırlanan Köksal Pabuçcu, yosunlar ve onların antikanserojen özellikleri üzerinde özel laboratuarında bilimsel çalışmalar yapıyor.
kaynak Erzincan haber

Antworten

Beitrag melden
Bereits Mitglied?
Jetzt anmelden!
Mitglied werden?
Jetzt registrieren!