Aşık Mahzuni Şerif'in Karayalçın pişmanlığı

19.03.2009 11:44

Aşık Mahzuni Şerif'in Karayalçın pişmanlığı
Âşık Mahzuni Şerif'in, Ankara Büyükşehir Belediye başkanlığı döneminde Murat Karayalçın'a danışmanlık yaptığı ortaya çıktı.

Âşık Mahzuni, 'kendisine danışılmadığı' için sitem dolu bir şiirle istifa etti.

Âşık Mahzuni, Karayalçın'ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1990'da, Karayalçın'ın teklifi üzerine danışmanı oldu. Kendisine belediyede bir oda ya da birim ayrılmasını bekleyen Âşık Mahzuni, bu olmayınca evinden danışmanlık hizmetini yürütmeye başladı.

ÖZEL KALEMİ AŞAMADI

Karayalçın'la görüşmek istemesine rağmen bir türlü görüşemeyen Mahzuni, "Beklentimi karşılayacak düzeyde bana danışılmıyor" diyerek üç ay sonra danışmanlık görevinden istifa etti. Mahzuni istifasını "Ben Karayalçın'a danışman oldum/ Birsen Hanım derler özel kalemi / Murat Bey'e yetiştirmez selamı / Geldim Ankara'ya buldum belamı" şeklindeki sitem dolu mektupla yaptı. Mahzuni'nin danışmanlığını doğrulayan CHP Ankara adayı Karayalçın, 'çok sevdiğim dostum' dediği Mahzuni'nin 1990'da, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde danışman olarak görev aldığını söyledi. Karayalçın, "Ancak kendisinden beklentisini karşılayacak düzeyde danışmanlık hizmeti alınmadığı için, sitem dolu dizelerle 3 ay sonra istifa etti. Bizim için büyük fırsattı ama yararlanılamamış" dedi. Âşık Mahzuni Şerif'in eşi Fatma Şerif de büyük ozanın eşi olmaktan onur ve gurur duyduğunu belirterek, "Kendisine danışılmadığı için hak etmediği bir maaşı almak istemedi ve işten ayrıldı" diye konuştu.

EVİMİZİ TERKETTİK

Şerif, Mahzuni'nin hiçbir zaman 'varlık' için yaşamadığını, 'var olmak' için yaşam mücadelesi verdiğini söyledi. Eşinin, Karayalçın'la iyi dost olduğunu, o dönemde Gaziantep'te yaşadıklarını ve kendisinin de öğretmenlik görevini sürdürdüğünü belirten Fatma Şerif şunları söyledi: "Teklifle Ankara'ya geldik. Tayinim 2 saat içinde yapıldı. Danışmanlıkta Mahzuni aktif olmak istedi ama öyle bir fırsat olmadı. Danışılmayınca sitem dolu bir şiirle istifa etti." Şerif, herhangi bir kırgınlıklarının da bulunmadığını ifade etti.

Âşık Mahzuni'nin sitem dolu şiiri

Bakın şu başıma gelen işlere

Ben Karayalçın'a danışman oldum

Toplayıp getirdim çoluk çocuğu

* * *

Sözler verdi gardaş gardaş konuştu

Berhan'ınan Talip'inen buluştu

Ne yüzümü gördü, ne de tanıştı

* * *

Birsen Hanım derler özel kalemi